Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Onderwerp: Globalne ocieplenie

2019-07-16 16:28:53


Czy to oznacza, że przekonanie, że energia z węgla jest tańsza od energii z OZE jest mitem? To, że energia z atomu jest tańsza od energii z węgla (i tym samym z OZE) jest mitem? Chodzi na razie o samą cenę wynikającą z technicznego kosztu wytworzenia, bez dodatków typu koszty emisji, koszty środowiskowe, itp. - równie bez korzyści cenowych typu refundowanie przez państwo.
No i czy w tych kalkulacjach zostały wzięte pod uwagę koszty serwisów/awarii, części zamiennych, itp. wiatru i fotowoltaniki? Czy zostały ujęte również koszty instalacji składników sieci energetycznych s…lużących do wyrównywania napięcia w sieci w sytuacjach gdy nie wieje i nie świeci - najczęściej turbiny/elektrownie gazowe?
2019-07-17 01:04:41
Czy to oznacza, że przekonanie, że energia z węgla jest tańsza od energii z OZE jest mitem?

to zależy od szczegółów ale generalnie koszty generacji z węgla rosną a koszty generacji z OZE maleją i na wielu rynkach już osiągnęły tzw. grid parity. nie jest przypadkiem że węgiel jest wypychany z miksu jako pierwszy wszędzie na świecie gdzie rośnie udział OZE. nawet w USA za Trumpa, który zapowiadał wielki powrót do węgla.

To, że energia z atomu jest tańsza od energii z węgla (i tym samym z OZE) jest mitem?

nie wiem jak jest w krajach gdzie atomówki zostały zbudowane 30 i więcej lat temu i już się zamortyzowały. u nas atomówkę trzebaby było budować od zera i w takim wypadku jest to zdecydowanie najdroższe źródło obecnie (szacunkowo około 500zł/MWh)

Chodzi na razie o samą cenę wynikającą z technicznego kosztu wytworzenia, bez dodatków typu koszty emisji, koszty środowiskowe, itp. - równie bez korzyści cenowych typu refundowanie przez państwo.

Cena z OZE nie zawiera wsparcia - te stawki to wyniki licytacji w dół. To wygląda tak że państwo organizuje aukcje że kupi daną ilość energii a oferenci licytują się i wygrywa ten który zaoferuje daną ilość energii najtaniej ale z gwarancją odkupu. Koszty serwisu są po stronie oferenta i jest to już wkalkulowane w tą cenę.
Za to cena z węgla pochodzi z kursów na Towarowej Giełdzie Energii ale nie obejmuje ukrytych subsydiów do energii z węgla w postaci dapłacania do kopalni czy emerytur górniczych co zaniża koszt każdej MWh z wegla o około 50 zł.

Czy zostały ujęte również koszty instalacji składników sieci energetycznych s…lużących do wyrównywania napięcia w sieci w sytuacjach gdy nie wieje i nie świeci - najczęściej turbiny/elektrownie gazowe?

na razie nie ponieważ nie są one jeszcze potrzebne. udział OZE w sieci bez żadnych inwestycji w elastyczność mógłby dziś wynosić ponad 30% a jest 13%.
powyżej tego pułapu będą potrzebne takie inwestycje i tym większe im wyższy łączny udział OZE w miskie będziemy chcieli uzyskać. wg założeń niemieckich do około 80% jest to technicznie już dziś osiągalne i ekonomicznie się broni, wyzwaniem na dziś jest ostatnie 20%




2019-07-18 12:57:50
2019-07-18 20:20:56
XD
2019-07-19 23:38:42
2019-07-20 11:47:03
Oj tam, oj tam. Tak zawiało od Chińczyków. To ich wina, dlatego możemy ignorować problem. :D:D:D
2019-07-20 11:57:47
czerwiec najcieplejszy, lipiec najzimniejszy xd
2019-07-20 19:19:57
czerwiec miał 6 stopni powyżej średniej

lipiec idzie na 1 stopień poniżej średniej

xD
2019-07-20 19:23:00
Nazwa strony zobowiązuje


Walka z globalnym ociepleniem za grube $$$$$$$$$ :-)
2019-07-20 19:41:44
tu masz link bezpośredni

można sobie zobaczyć jak się zmieni w różnych miastach świata

https://www.datawrapper.de/_/B0VRz/

a to tylko do 2050 roku...
(gewijzigd)
2019-07-20 19:43:01
Tracisz czas :-)

2019-07-20 21:37:30
obecnie średnio globalnie temperatura podnosi się o 0,2 kelvina na dekadę. Przy czym lądy - czyli tam gdzie ludzie żyją - ogrzewają się szybciej. Są miejsca, które ogrzewają się bardzo szybko. Np. Svalbard w miesiącach zimowych.

Stara średnia wieloletnia temperatura Svalbardu np. dla grudnia to -13,4 C.

jednak od 1990 roku widać ogromną progresję. Ostatnie 4 lata to średnia cieplejsza niż -6 C. Ostatnia dekada -7 C. Ostatni rok z temperaturą niższą od wieloletniej to 2003 (jeśli chodzi o grudzień). Bodajże w 2016 roku średnia roczna temperatura na Svalbardzie wyniosła -1 C, czyli tyle ile u nas na Śnieżce. A Svalbard to tylko 800 km od bieguna.
2019-07-20 22:20:04
Miocen naar Miocen
woda w alaskańskiej zatoce Norton Sound, niedaleko koła podbiegunowego, ma 19 stopni. To tyle samo co na naszym wybrzeżu ma Bałtyk :D

trzeba wybrać w panelu po prawej "temperatura morza" i przejechać na Alaskę


ed. w zatoce gdańskiej Bałtyk ma 18 stopni, zimniej niż w Alasce :D
(gewijzigd)
2019-07-20 22:28:23
Miocen naar Miocen
jak być może wiecie w Arktyce wytyczone są dwa główne szlaki morskie, tzw. Przejście Północno-Wschodnie (z Europy do Azji wzdłuż wybrzeży Norwegii i Rosji) i Przejście Północno-Zachodnie (z Ameryki do Azji wzdłuż Kanady i Alaski).

rysunek pod tym artykułem ładnie to obrazuje

niegdyś Przejście Północno-Wschodnie stawało się wolne od lodu raz na kilka lat i to raptem przez kilka tygodni. Znaczenie praktyczne było żadne. Obecnie szlak ten żeglowny jest - nie przez lodołamacze! - praktycznie co roku, a co więcej już przez 2-3 miesiące. W tym roku otworzył się rekordowo szybko już 10 lipca i pozostanie żeglowny najprawdopodobniej do października. Stanowi alternatywę dla Kanału Sueskiego, może jeszcze nie teraz, ale z pewnością jeszcze tego dożyjemy przed emeryturą.
2019-07-30 13:08:25
W 2015r wyszło na jaw, że Exxon finansował kampanię mającą na celu dezinformację opinii publicznej, a jednocześnie w wewnętrznych raportach naukowcy Exxon przyznawali, że istnieje 100% konsensus w kwestii antropogenicznych przyczyn globalnego ocieplenia


Prof. meteorologii na MIT Richard Lindzen twierdzi, że „w zimie 1989 Reginald Newell, profesor meteorologii, utracił dotację National Science Foundation ze względu na analizy danych, które nie pokazywały ocieplenia netto w ostatnim stuleciu”. Lindzen sugeruje również utratę funduszy lub posady wśród czterech naukowców po kwestionowaniu badań związanych z globalnym ociepleniem
2019-07-30 13:23:27
Pali się 3 miliony hektarów lasu na Syberii:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/na-syberii-pali-sie-las-wielkosci-belgii-a-rosjanie-nie-gasza-bo-im-sie-nie-oplaca/1tq7p1m

W poniedziałkowej Angorze:

"Zywioł szaleje też w innych rejnach północych kuli ziemskiej, na Alasce i Grenlandii. Ilość dwutlenku węgla, który znajdzie się w wyniku tych pożarów w atmosferze, trudno będzie zrekompensować nawet najbardziej drastycznymi ograniczeniami cywilizacyjnymi."

Ktoś policzy dokładnie ile co2 znajdzie się w atmosferze w wyniku tych pożarów, i jaki jest udział tego dodatkowego co2 względem tego produkowanego przez nas? :)


Ekolodzy, ekoterroryści i inni anty-anty - koniec :) Ostatni gasi światło. Wasze działania nie mają najmniejszego sensu...

Choćbyście zamknęli wszystkie elektrownie, cofnęli nas do epoki kamienia łupanego, wybili wszystkie krowy produkujące gazy cieplarniane i zniszczyli całe rolnictwo, uśmiercając w rezultacie prawie całą ludzką populację...

To i tak to nic nie da !! :) Klimat się sam ociepla w sposób naturalny... a udział co2 produkowanego przez naszą cywilizację staje się coraz mniejszy. Być może nawet jest bez żadnego wpływu i znaczenia na zmiany klimatu - być może od zawsze tak było...