Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Onderwerp: [U21] Turcja

2019-07-06 23:34:18
tiesto_86 naar Iedereen


Hej wszystkim.
Zaczynamy Mistrzostwa Świata i odrazu mocne starcie na otwarcie. Przeciwnikiem jest Turcja czyli 3 krotny medalista mistrzostw U21 i drużyna która zawsze zaliczana jest do czołówki. Zatem czeka nas ciężka przeprawa ale jak Mariusz Pudzianowski tanio skóry nie sprzedamy :p. Poniżej kilka ciekawostek z Turcji i jak zawsze coś dla oka. Oczywiście zapraczam do oglądania, typowania i dyskusji zarówno przed jak i po meczu.




Kebab – turecka potrawa[1]. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. iskender kebab, adana kebabı czy şiş kebabı) i nie jest jednoznaczne.
Charakterystyka

W Polsce słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebap (w języku tureckim „obracające się pieczone mięso”), czyli danie kuchni tureckiej[1] w postaci odpowiednio doprawionego mięsa baraniego skrawanego z pionowego rożna, podawane z surówką warzywną i owczym serem, współcześnie przekształcone w danie typu fast food. Ze względu na ceny baraniny oraz preferencje smakowe Polaków, mięso w polskim kebabie to zwykle wołowina lub kurczak z jedynie dodatkiem baraniny[2]. Nie może to być mięso wieprzowe, co wynika z Halalu. Podawane jest w macy, picie lub bułce z różnymi sosami – łagodnymi lub ostrymi. Wartość odżywcza dla 100 gramów typowego polskiego kebaba wynosi około 170 kilokalorii[3].

W Niemczech potrawę tę określa się najczęściej jako döner (w języku tureckim „obracający się”), odmianę w placku lawasz zaś jako dürüm döner (zawinięty döner), turecka pizza (Türkische Pizza) lub yufka, przy czym ostatnie określenie dotyczy niekiedy jedynie kebabu z mięsa drobiowego.

W krajach arabskich, Armenii, Izraelu i Iranie słowo kebab oznacza najczęściej nie döner kebab, lecz şiş kebab (w języku tureckim „pieczone mięso na szpikulcu”), czyli szaszłyk z pieczonego, często mielonego mięsa. Takie nazewnictwo stosuje się więc czasem także w Polsce, w barach szybkiej obsługi i restauracjach prowadzonych przez Arabów, Turków lub Persów.





Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji oraz jej centrum kulturalne, handlowe i finansowe. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Położenie miejscowości zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że jest ona jedyną metropolią świata znajdującą się na dwóch kontynentach[3].

Jedno z największych miast świata, najludniejsze miasto Europy, stolica prowincji (il) İstanbul. Rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około ¼ produkcji kraju. Główne centrum finansowe Turcji, siedziba kilkudziesięciu banków i giełdy papierów wartościowych. Siedziba pięciu uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski – został założony w 1863 roku.

W 2018 roku Stambuł odwiedziło 12,8 mln turystów z całego świata – był ósmym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie
• liczba ludności 14 804 116[1]
• gęstość 9620[1] os./km²




Błękitny Meczet (właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, tur. Sultanahmet Camii lub Sultan Ahmed Camii) – zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji.
Historia

Budowę meczetu rozpoczął w 1609 roku, w towarzystwie urzędników państwowych, sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od, stojącej w pobliżu, Hagii Sofii. Jedna z legend głosi, że młody sułtan wybudował meczet, ponieważ chciał uzyskać przebaczenie Allaha za złe prowadzenie się w młodości[1]. Budowa trwała do 1616 roku[2]. Zgodnie ze swoim zwyczajem pracował on aż do zmęczenia. Nalegał aby w środku było wszystko co najlepsze, rozkazał garncarzom z Izniku wytwarzanie płytek tylko na cele tej budowli, co skutkowało znacznym osłabieniem manufaktur.

Projektantem nowej świątyni, która miała stać się najważniejszym meczetem imperium osmańskiego, był Sedefkâr Mehmet Ağa, uczeń Sinana[2].

O wadze świątyni świadczyło również jej położenie - bezpośrednio przy Pałacu Topkapı. Swego znaczenia nie stracił on nawet po tym, gdy siedzibę sułtana przeniesiono do Pałacu Dolmabahçe. Przez cały okres istnienia monarchii osmańskiej rolę świątyni imperialnej dzielił z nieco starszym Meczetem Sulejmana.

Do meczetu dołączono kompleks innych budynków: medresę, hale handlowe, szkołę, jadłodajnie dla ubogich, szpital, mauzoleum, fontannę[1] oraz karawanseraj.


Hagia Sophia, Hagia Sofia, Aja Sofia (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) – muzeum w Stambule (dawny Konstantynopol), w przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet. Uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery[1].

Pierwotny budynek powstał jako kościół Mądrości Bożej (zwany też Wielkim Kościołem). Była najwyższą rangą świątynią w Cesarstwie Bizantyńskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy bizantyńskich, na przestrzeni wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyńskiego[2]. Ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, w obecnym kształcie powstawała w okresie od 23 lutego 532 do 27 grudnia 537. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 została zamieniona na meczet (wtedy dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet.


Wielki Bazar (Kryty Bazar) w Stambule odwiedza więcej turystów aniżeli Wieżę Eiffla. Sprzedaje się tu między innymi przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie oraz dywany. Na 30 hektarach znajduje się około 3500 sklepików. Bazar wymaga jednak generalnego remontu, który ma potrwać prawie 10 lat i pochłonąć miliony dolarów. Sprawa budzi kontrowersje, gdyż część lokalnej społeczności obawia się utraty tradycyjnego klimatu miejsca o ponad 500-letniej historii.


Pamukkale (tur. Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza) – turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli.

Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami.

Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Park Narodowy utworzono w celu ochrony trawertynów. Pobudowane w górnej części zbocza hotele przyczyniły się do stopniowego wysychania źródeł wody termalnej i postępującej degradacji środowiska. W związku z tym władze tureckie nakazały zamknięcie hoteli, a następnie ich rozebranie. Obecnie można oglądać ich pozostałości. W 1997 została zamknięta trasa prowadząca przez naturalne tarasy. Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna, napełniając utworzone sztucznie baseny. Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia. Zawartość wapnia w spływającej wodzie jest tak wysoka, że może pokryć osadem grubości 1 mm powierzchnię około 4,9 km² rocznie. Betonowe zapory tworzące sztuczne baseny są już dokładnie przykryte tym osadem. Przepływ wody (ilość i miejsce płynięcia) jest regulowany przez pracowników parku tak, aby równomiernie zasilać naturalne i sztuczne baseny.














Znani piłkarze :)






(gewijzigd)
2019-07-06 23:38:42
Ze znanych piłkarzy wynika że gramy z Niemcami:p
2019-07-06 23:39:42
z tym kebabem to przegieles:-) powodzenia
2019-07-06 23:43:02
troche humoru musi być :p
2019-07-06 23:50:18
Z srodowiska piłkarskiego to bardziej znany jest ten jegomość Cüneyt Çakır!!!
2019-07-06 23:50:20
Khedira ma korzenie tunezyjskie. ;p

Ja się pozbywam właśnie tureckiego defensora, żeby w razie niepowodzenia nie mieć z tym nic wspólnego. ;p
2019-07-06 23:59:03
Ja malo miałem tureckich graczy ale jak mam to zawsze na nich zarabiam :) także tak jak tiesto napisał Turcy zawsze groźni...
2019-07-06 23:59:37
to zamiast Kediry może być Emre Can podobny jest :p a ja z Tureckich piłkarzy to najbardziej kojarze Sukura, Altintopa i Buraka
2019-07-07 00:01:47
Hakan Sukur jest persona non grata teraz w Turcji. ;]
2019-07-07 06:32:42
Powodzenia!
Obym tym razem wyjątkowo się pomylił :-P
2019-07-09 14:41:29
Obejrzałem mecz Turka.

Ciekaw jestem czy wymyśli na Ciebie coś nowego czy zagra tym co najczęściej.

Co mi się rzuciło w oczy, to bardzo często dwóch napadów gra blisko siebie, po jednej stronie praktycznie. Jego standardowe zagranie. Potem są okresy, że szeroko się rozjeżdżają i za chwilę znowu schodzą blisko siebie. Trochę dla mnie dziwne...może bym to zrozumiał gdyby jeden z ATT miał mega wysoki odbiór...wtedy widziałbym w tym sens...a tak nie widzę :-P

Druga sprawa, to w zasadzie tylko ATT tam grają. Linia midów bardzo cofnięta, nie podchodzi wysoko. Chyba gość przede wszystkim skupia się na tym, żeby bramki nie stracić. A przy okazji zawsze coś z przodu wpadnie.

Tu dobre mogą się okazać Twoje standardowe zagrania z zagęszczeniem 4 defów...choć to też ryzykowne, bo widzę, że testował taksę z bardzo szeroko rozstawionym wingiem....

No nic, czekam do piątku, bardzo jestem ciekaw co wymyślisz.

I mimo, że za bardzo Cię nie lubię, to będę Ci szczerze kibicował.
(gewijzigd)
2019-07-09 15:12:22
Ja już widziałem dużo ich męczy i spostrzeżenia masz trafna i niestety sokker takie taksy promuje zobacz mecz z Hiszpanami, taksa już zrobiona i teraz zostaje tylko czekanie do piątku czy dobrze udało się go rozpracowac

A co do napada to ma napewno jednego z nzm speedem
(gewijzigd)
2019-07-09 15:15:06
Yhy

Choć obstawiam, że też dostrzegł te Twoje zagęszczanie defów i zagra z tym wingiem. Być może dlatego testował to ustawienie...
Ale myślę, że jesteś na to zabezpieczony.

Po obejrzeniu tego meczu chyba zmienię typ, bo sądzę, że masz nad nim ogromną przewagę swoim doświadczeniem.
2019-07-09 15:17:43
Na ten speed przydałoby się cofnąć naszą obronę, żeby nie mógł się rozpędzić...ale to na szczęście Twój problem :-P
2019-07-09 15:20:58
A mecz z Hiszpanami chyba trochę słaby przykład :-P

Bo Hiszpanie grają mega dziwacznie, coś na styl Włochów z NT :-P
Tam silnik sam nie wie co ma promować he he
2019-07-09 15:43:29
Chodzi mi o silnik Hiszpania zagrała mega ofensywie a Turcja defensywie i od początku wiedziałem że Turcja wygra bo Hiszpanie nawet jakby mieli 100 okazji to by walili po autach albo w GK bo SK nie lubi taktyk ofensywnych a Turcja nic nie grała 8 graczy z tyłu a i tak wygrali, co do moich obserwacji odnośnie ich taktyk i tego na co się nastawiam to nie będę pisał tu bo nie wiadomo kto czyta ale po meczu napewno zdradzę jaki był plan