Azərbaycan dili Bahasa Indonesia Bosanski Català Čeština Dansk Deutsch Eesti English Español Français Galego Hrvatski Italiano Latviešu Lietuvių Magyar Malti Mакедонски Nederlands Norsk Polski Português Português BR Românã Slovenčina Srpski Suomi Svenska Tiếng Việt Türkçe Ελληνικά Български Русский Українська Հայերեն ქართული ენა 中文
Subpage under development, new version coming soon!

Onderwerp: [U21] Kanada

  • 1
2019-08-06 11:16:56
tiesto_86 naar Iedereen


Hej w tym tygodniu kolejny sparing, przeciwnikiem będzie Kanada. Nie ma co oszukiwać rywal zdecydowanie niższej pólki niż nasza reprezentacja dlatego gramy składem U20.


Kanada zajmuje większą część Ameryki Północnej, sąsiadując ze Stanami Zjednoczonymi na południu i na północnym zachodzie (Alaska). Od zachodu oblewa ją Ocean Spokojny, od wschodu Ocean Atlantycki, a od północy Ocean Arktyczny[10]. Biorąc pod uwagę całe terytorium Kanady (9 984 670 km²[1]), jest ona drugim co do wielkości państwem świata (po Rosji) i największym na kontynencie (41% powierzchni). Wliczając jedynie tereny lądowe (9 093 507 km²) kraj zajmuje czwarte miejsce (wyprzedzają ją Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone)[11]. Powierzchnia wodna kraju wynosi 891 163 km² co stanowi 8,93% całkowitej powierzchni. Linia brzegowa Kanady wynosi 202 080 km. Łączna długość granic wynosi 8893 km (w tym: 2477 km z Alaską). Najbardziej na północ wysuniętym miejscem zamieszkania ludzi w Kanadzie i na świecie jest Posterunek Kanadyjskich Sił Zbrojnych w Alert na północnym krańcu Ziemi Ellesmere’a – równoleżnik 82,5°N – tylko 817 kilometrów od Bieguna Północnego.


Syrop klonowy – produkt spożywczy wytwarzany z soku klonowego. Syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż miód, nie zawiera żadnych konserwantów i można przechowywać go przez około 18 miesięcy. Najwięcej syropu klonowego produkuje się w Kanadzie (prowincja Quebec)


Niagara (ang. Niagara Falls, [naɪˈægrə]; fr. Chutes Niagara) – wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady, prowincja Ontario i USA, stan Nowy Jork.

Rzeka Niagara o dł. 55 km, wypływająca z jeziora Erie i płynąca do jeziora Ontario, musi pokonać prawie 100-metrową różnicę poziomów. U ujścia rzeka rozwidla się i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.

Jedna część "amerykańska" leży na terytorium USA w stanie Nowy Jork. Jej kaskady to: American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon); 21–30 m wysokości z powodu gigantycznych głazów u jego podstawy oraz 320 m szerokości. Rozdzielone są małą wyspą Luna Island (Księżycowa Wyspa). Druga część "kanadyjska" w prowincji Ontario, to Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa); 53 m wysokości i 790 m szerokości. Oddzielona jest od dwóch mniejszych, amerykańskich kaskad wyspą Goat Island (Kozią Wyspą) połączoną z lądem dwoma mostami. Odległość między amerykańskim a kanadyjskim wodospadem wynosi 1039 m. Otwarta granica między USA i Kanadą ustalona w 1819 biegnie środkiem tej drugiej, szerszej części rzeki Niagara i kaskady Podkowa. Wodospad Niagara otoczony jest przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie: kanadyjskiego Niagara Falls, Ontario i amerykańskiego Niagara Falls, Nowy Jork.

Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. W zależności od tego, jaka ilość jest odprowadzana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.



Kopalnia diamentów Ekati w północnej Kanadzie. Wydobywane są tam diamenty metodą odkrywkową. Oficjalnie otwarta została 14 października 1998 roku, jej wydajność to około jednego karata diamentów z tony surowca. Do wywożenia materiału z terenów odkrywkowych używanych jest 13 specjalnych ciężarówek wyprodukowanych przez firmę Caterpillar, ciężarówka nazywana jest "The Cat". Do załadunku ciężarówek służą dwie 700 tonowe koparki Demag. Niedawno rozpoczęto wydobycie za pomocą nowej technologii. Dalsze wydobywanie tradycyjną metodą powoli przestaje być opłacalne. Nowa metoda polega na wykopaniu tunelu z powierzchni na sam spód kimberlitowego komina, w którym znajdują się diamenty. Komin ten jest w kształcie leja, górna część tego leja (nazywana Lisią Jamą) zawierająca kimberlit, została w większości wykopana tradycyjnymi metodami – za pomocą sprzętu ciężkiego. W tunelu tym poprowadzony został taśmociąg transportujący kimberlit do hangarów, w których diamenty oddzielane są od skał.

Ciekawostką jest sposób zaopatrywania kopalni znajdującej się w klimacie subpolarnym. Możliwe jest to jedynie przez kilka zimowych tygodni w roku. Spowodowane jest to tym, że jedyną trasą jest droga przez bagna i jeziora, które podczas reszty roku są nieprzejezdne. Lód i śnieg przykrywający je w zimie umożliwia przejazd.



Park Narodowy Banff (ang. Banff National Park, fr. Parc national Banff) – park narodowy położony w południowo-zachodniej części prowincji Alberta w Kanadzie. Park został utworzony w 1885, na powierzchni 6641 km². Jest to pierwszy kanadyjski park narodowy oraz drugi park narodowy w Ameryce Północnej (po Yellowstone z 1872 r.). Jest trzecim historycznie parkiem narodowym na świecie (po Yellowstone i Royal NP w Australii z 1879 r.

Park Narodowy Banff należy do grupy czterech sąsiadujących ze sobą parków górskich w kanadyjskich Górach Skalistych. Pozostałe trzy parki to: Park Narodowy Jasper, Park Narodowy Kootenay oraz Park Narodowy Yoho. W 1984 Park Narodowy Banff został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wspólnie ze wspomnianymi trzema parkami narodowymi znajdującymi się w kanadyjskich Górach Skalistych. Turystycznym centrum parku jest miejscowość powstała na szlaku kolei Canadian Pacific Railway – Banff.




Park Narodowy Jasper, położony w południowo-wschodniej części kanadyjskiej prowincji Alberta, to jeden z najpiękniejszych, najstarszych i zarazem największych parków narodowych w Kanadzie. Rozciągający się na powierzchni 10878 km kw. park został utworzony w 1907 roku, na terenie wschodnich Gór Skalistych. Co roku przybywają tu miliony turystów z całego świata, by podziwiać jego wspaniałe cuda natury i odpocząć na łonie przyrody. Od 1 maja turyści mają jeszcze jeden powód, by odwiedzić Park Narodowy Jasper *- niesamowitą platformę widokową *Glacier Skywalk.

kilka ciekawostek o Kanadzie

1. Najniższą temperaturę zanotowano w Kanadzie w Snagu, YT gdzie temperatura sięgnęła -63 stopni C.
2. Możesz napisać list w dowolnym języku i wysłać go na biegun północny, H0H oHo, Kanada, a otrzymasz list zwrotny od Świętego
Mikołaja.
3. Kraj ten jest największym producentem i konsumentem sera. W 1997 r. Kanadyjczycy wyprodukowali 350 000 ton sera – 32 odmian i jedli średnio 9 kilogramów na osobę, przy czym cheddar był najpopularniejszy.
4. Niektórzy z najpopularniejszych superbohaterów świata zostali stworzeni przez kanadyjskie umysły, w tym Superman i Wolverine.
5. Dwadzieścia procent słodkiej wody na świecie znajduje się w Kanadzie.
6. Kanada ma najdłuższą linię brzegową spośród wszystkich krajów na świecie.
7. W Parku Narodowym Alberta’s Banff, wiadukty, które przechodzą przez autostrady, przeznaczone są dla dzikiej fauny i flory, na których rosną drzewa i krzewy.
8. Tylko w Kanadzie możliwe było przejście w ciągu godziny z -19 stopni C do 22 stopni C! (Pincher Creek, Alberta w 1962 r.)
9. W regionie Zatoki Hudson znajduje się obszar o mniejszej grawitacji niż reszta planety.
10. 30% powierzchni Kanady pokrywają drzewa i gęste lasy.























(gewijzigd)
2019-08-11 21:22:11
Gratulacje
2019-08-11 21:27:35
dziękuję
2019-08-11 22:21:41
Ja też jutro będzie czas to sobie wreszcie obejrzę
  • 1